Terug naar overzichtTerug naar overzicht
Tentoonstelling over oorlog en bevrijding

In het kader van 80 jaar bevrijding organiseert het Gemeentearchief Zeist samen met het Geheugen van Zeist een bijzondere tentoonstelling. Van 8 mei tot en met 31 augustus 2025 zijn in de publiekshal twee exposities te zien die elk op hun eigen manier het verhaal van oorlog en vrijheid vertellen.

De tentoonstelling is tijdens de openingstijden van de gemeente Zeist te bezoeken in de publiekshal van het gemeentehuis, Het Rond 1. Toegang is gratis.

Bevrijding van Zeist

De eerste tentoonstelling laat met unieke en historische foto’s de bevrijding van Zeist zien. Naast beelden van 7 mei 1945 – toen de Britse ‘Polar Bears’ Zeist binnenreden – is er ook aandacht voor hoe deze bevrijding de afgelopen decennia is herdacht. Daarmee biedt de expositie een bijzonder tijdsbeeld van acht decennia vrijheid in Zeist.

Het ambtenarenverzet

De tweede tentoonstelling richt zich op een vaak minder belicht, maar belangrijk hoofdstuk uit de lokale geschiedenis: het ambtenarenverzet. In deze expositie staat het vervalsen van persoonsbewijzen centraal – een daad van verzet waarmee ambtenaren mensenlevens probeerden te redden.

Onderduikhuisje (alleen te zien in mei)

Als extra onderdeel is ook het nagebouwde onderduikhuisje weer te bezoeken in de maand mei. Deze ruimte geeft een indringende indruk van het leven voor onderduikers tijdens de oorlogsjaren.